Věříme v otevřenost, synergii a dobré dílo

17. 5. 2024
17:00

Termíny vernisáže a komentovaných prohlídek výstavy

Kdy se k nám můžete přijít podívat?

Výstava ke 100. výročí narození olomouckého výtvarníka představí jeho plakátovou tvorbu ze 60. a 70. let 20. století, kdy se zařadil mezi naše nejvýraznější afišisty. Zveme Vás k prohlídce několika desítek krásných historických plakátů pro cestovní ruch, ale také k divadelním představením nebo květinovým výstavám Flora.

Kdyby se František Bělohlávek v roce 1951 rozhodl zůstat v Praze, možná by se stal stejně slavným umělcem jako jeho spolužáci Jiří Rathouský nebo Dalibor Chatrný. Se svým talentem by se nejspíš prosadil jako autor knižních obálek v některém z velkých československých vydavatelství nebo bychom ho dnes znali jako autora plakátů ke slavným zahraničním filmům. Možná by se stal členem skupiny Máj 57 a vystavoval by v Bruselu na světové výstavě, tak jako mnozí z jeho přátel.

Pan Bělohlávek se však rozhodl se svou ženou a spolužačkou Marií odejít z Prahy do její rodné Olomouce na zdejší obnovenou univerzitu, stát se asistentem na katedře výtvarné výchovy a zkusit štěstí v nepříliš živém a nepříliš kulturním regionálním městě. Od poloviny 50. let je tak jeho jméno spojeno s každou důležitou olomouckou kulturní událostí. Navrhuje loga, plakáty, pozvánky, programy a katalogy zahradnických výstav Flora, festivalu Academia film Olomouc, mezinárodního varhanního festivalu, Svátků písní i celostátních Sochařských bilancí. Na několik desetiletí určuje vizuální identitu Olomouce a městu tím poslouží, tak jako málokdo.

100. výročí narození olomouckého výtvarníka Františka Bělohlávka (1924–2019) je dobrou příležitostí, jak se znovu ohlédnout za jeho svébytnou a bohatou uměleckou činností. Z jeho rozsáhlého díla zahrnujícího kromě volné malířské a grafické tvorby také knižní ilustraci, typografii a užitou grafiku, návrhy pro architekturu nebo tapiserie, jsme vybrali jeho plakátovou tvorbu.

 

František Bělohlávek 

PLAKÁTOVÁ TVORBA

Výstava ke 100. výročí narození olomouckého výtvarníka

Molitorova knihovna, Kosinova 7, Olomouc

 

Termíny otevření výstavy:

pátek 17. května 2024 – Olomoucká muzejní noc

17:00 vernisáž výstavy

18:00-22:00 otevřeno pro veřejnost

 

V květnu a červnu otevřeno každý čtvrtek 16:00–18:00.

Výstava je přístupná i v letních měsících - zavolejte a domluvte si prohlídku.

 

Komentované prohlídky výstavy s kurátorem:

čtvrtek 30. 5. v 17:30

čtvrtek 6. 6. v 17:30 

čtvrtek 20. 6. v 17:30

Komentovaná prohlídka trvá 30 minut.

Vstup volný / dobrovolné vstupné.

 

Po domluvě na tel. čísle 605 280 225 jsme Vám k dispozici i v jiných termínech.

 

Kurátor Jan Jeništa

Grafika Ondřej Chorý

 

Poděkování náleží panu Františku Bělohlávkovi ml. a paní Janě Ženčákové, dědicům Františka Bělohlávka, za zapůjčení autorských originálů na výstavu.

Činnost spolku Za krásnou Olomouc a program Molitorovy knihovny podpořily Statutární město Olomouc a Nadace české architektury.

 

Zpět